16.09. Georgian Sinfonietta

Sobota 16.09.2017 godz. 19.30 Kościół Św. Trójcy

Koncert w 290. rocznicę urodzin patrona festiwalu

Johanna Gottlieba Goldberga (1727-1756)

  • Orkiestra Georgian Sinfonietta Tblisi (Gruzja)
  • Goldberg Vocal Ensemble (Polska)
  • Anna Tsartsidze - sopran
  • Elisabeth Holmer - alt
  • Georg Poplutz - tenor
  • Alina Ratkowska - dyrygent

Johann Gottlieb Goldberg Psalm 12 - Kantata na chór, 2 skrzypiec, violę, i basso continuo

Georg Friedrich Händel Gloria na sopran, 2 skrzypiec I basso continuo

 

Johann Gottlieb Goldberg Durch die herzliche Barmherzlichkeit

Kantata na chór, 2 oboje, 2 skrzypiec, 2 viole, i basso continuo (na święto Jana Chrzciciela) 

Georg Philipp Telemann Ouverture-Suite Don Quixote, TWV 55:G10

na 2 skrzypiec, violę, basso continuo

 

Georgian Sinfonietta

Założona w 2008 roku, Tbilisi State Chamber Orchestra – Georgian Sinfonietta od początku swojej działalności za cel powzięła sobie promowanie gruzińskiej muzyki klasycznej na świecie i zwiększenie zainteresowania muzyką poważną na rodzimym gruncie, występując w różnych regionach Gruzji.

Orkiestra Georgian Sinfonietta występowała w tak znamienitych miejscach, jak Konzerthaus Berlin, Concertgebouw Amsterdam i regularnie zapraszana jest na liczne festiwale, takie jak: Tbilisi Wind Festival, Tbilisi Chamber Music Festival, Young Euro Classic, czy Opernfestival Gut Immling

W 2012 roku zespół zakupił instrumenty historyczne, dzięki temu rozpoczęła się jego przygoda z muzyką dawną, którą od tamtego roku z powodzeniem wykonuje.

Orkiestra współpracowała z takimi muzykami, jak: Liza Batiashvili, Pavel Vernikov, Julian Rachlin, Christoph Mayer, Natalia Gutman, Elisso Virsaladze, Francois Leleux, Eduard Bruner, Sergio Azzlolini, Lev Markiz, czy Andreas Mustinen.

 

Anna Tsartsidze (Gruzja) sopran koloraturowy

urodziła się w 1989 roku. W 2013 roku ukończyła Państwowe Konserwatorium w Tbilisi w klasie prof. Svetlany Egorovej. Brała udział w koncertach i festiwalach w Gruzji i za granicą, w tym w festiwalu Liana Isakadze i Vladimira Spivakova, a także w festiwalu barokowym, Autumn Tbilisi oraz w koncertach galowych wraz z gruzińskimi solistami opery. Anna Tsartsidze uczestniczyła w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Makvala Kasrashvili, Dmitri Hvorostovsky’ego, Lindę Watson, Helen Donath, Alberto Rinaldiego, Davida Syrusa i Michele Crider. Jej występy w Państwowej Operze w Tblisi obejmują następujące role: w 2011 roku Ismene (Mitridate, re di Ponto Mozarta), w 2012 r. Tigrane (Radamisto Händla), w 2010 r. Gildę (Rigoletto Verdiego), w 2001 i 2005 r. Pasterza (Tosca Pucciniego), Wiedźmy (Macbeth Verdiego) oraz w 2008 r. rolę Papageny (Magiczny flet Mozarta). Anna Tsartsidze była stypendystką Gminy Tbilisi oraz Prezydenta Gruzji. Brała udział w nagraniu CD z utworem Little Imber Giya Alexandrovicha Kancheliego. W roku 2013 śpiewaczka była finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Hansa Gabora Belvedere, uczestniczyła w Operaliach Placido Domingo, a także w konkursie Neue Stimmen. W sezonach 2014 – 2016, w ramach programu dla młodych wykonawców, śpiewała w Operze w Düsseldorfie i w Deutsche Oper am Rhein, biorąc udział w następujących produkcjach: Donizettiego L'elisir d'amore, Verdiego Don Carlo, Mozarta Magiczny flet, Humperdincka Hänsel i Gretel Mozarta Uprowadzenie z Seraju i w światowej prapremierze opery Mariusa Felixa Lange Królowa Śniegu. Anna Tsartsidze obecnie jest zaangażowana w Badisches Staatstheater w Karlsruhe.

Elisabeth Holmer - alt

Strona artysty 

Georg Poplutz – tenor

Urodzony w Arnsberg (Niemcy) studiował anglistykę i edukację muzyczną. Po dyplomie rozpoczął studia wokalne pod kierunkiem Bertholda Possemeyera (Frankfurt nad Menem) kontynuowane w Kolonii u Christopha Prégardiena i zakończone solistycznym dyplomem w 2007 roku. Artysta w roku 2009 otrzymał prestiżową nagrodę Frankfurt Mendelssohn Special Award.
Georg Poplutz regularnie występuje na renomowanych festiwalach takich miast jak Berlin, Kolonia, Essen, Monachium, Stuttgart, Amsterdam, Dijon, Gdańsk, Gstaad, Lisbona, Moskwa, Wrocław, Zurych i w najbardziej znaczących salach koncertowych i katedrach całych Niemiec i Europy.

Występował w „Dydonie i Eneaszu“ H. Purcella w teatrze w Bernie (Szwajcaria). Śpiewał także w Meksyku, Szanghaju, Singapurze i Południowej Afryce. Artysta współpracował z takimi dyrygentami jak: Manfred Cordes, Proinsias O´Duinn, Ludwig Güttler, Tonu Kaljuste, Hermann Max, Sir Roger Norrington, Ralf Otto, Ludger Rémy, Michael Schneider, Masaaki Suzuki, Winfried Toll i Roland Wilson, zdobywając szczególne uznanie w zakresie interpretacji muzyki dawnej. Regularnie śpiewa z zespołem Johann Rosenmüller Ensemble Arno Paducha i Cantus Cöln Konrada Junghänela.

W roku 2012 podjął współpracę z Hansem-Christophem Rademannem przy realizacji kompletu nagrań utworów wokalnych Heinricha Schütza. Uzupełnieniem jego artystycznej działalności są nagrania radiowe i telewizyjne i udział w 30 produkcjach CD. Georg Poplutz regularnie koncertuje z pianistą Hilko Dumno. Niedawno ukazała się płyta z cyklem „Die schöne Müllerin” Schuberta, zaaranżowana na tenor z towarzyszeniem dwóch gitar.

dr hab. Alina Ratkowska 

W 2006 roku zainicjowała Festiwal Goldbergowski w Gdańsku, który w ciągu dekady stał się jednym z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Laureatka I nagrody Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Paoli Bernardi w Bolonii w 2005 roku. Profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę klawesynu, a w kadencji 2016-2020 pełni obowiązki Kierownika Katedry Organów i Klawesynu tej uczelni.

W 1999 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Leszka Kędrackiego. W 2002 roku uzyskała dyplom Scholi Cantorum Basiliensis – Wyższej Szkoły Muzyki Dawnej w Bazylei w klasie, którą prowadził Andrea Marcon. Kształciła się także pod kierunkiem Jörga Andreasa Böttichera, Jespera B. Christensena (Generalbass) i Johanna Sonnleitnera (gra na pianoforte/kameralistyka).

Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, które prowadzili profesorowie klawesynu:
Jaques Ogg , Nicholas Parle, Peter Holman, Mark Kroll, Ketil Haugsand, Christiane Jaccotett, Kenneth Gilbert, Jos van Immersel, Andreas Staier. Brała także udział w pięciotygodniowym kursie pianistycznym w Wesleyan University (USA), w klasie fortepianu prof. Donalda Curriera z Yale School of Music, a także w kursach gry na pianoforte Geoffrey'a Lancastera. Miała też okazję uczyć się prywatnie u Gustava Leonhardta.

Alina Ratkowska jest absolwentką studiów podyplomowych Politechniki Gdańskiej, na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. W roku 2009 otrzymała stopień doktora sztuki muzycznej przyznany przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, a w roku 2014 stopień doktora habilitowanego przyznany przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2009 i 2013 roku została wyróżniona przez czytelników Gazety Wyborczej nagrodą Sztorm Roku. W 2008 otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, Marszałka Województwa Pomorskiego, Fundacji Kultury i wielu innych zagranicznych fundacji. W 2003 roku uzyskała III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej Van Vlaanderen w Brugii (Belgia), z kierowanym przez siebie zespołem Esperanto.

Współpracowała z Goldberg Baroque Ensemble, specjalizującym się w wykonawstwie muzyki zachowanej w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN. Z zespołem tym dokumentuje muzykalia w serii Muzyczne dziedzictwo Miasta Gdańska (DUX, Sarton). W latach 2011-2014 prowadziła poznański zespół wokalno-instrumentalny Musica Maxima.

Dużą część działalności poświęca również wykonawstwu współczesnej muzyki pisanej na klawesyn, prezentując niejednokrotnie premierowe utwory solowe i kameralne współczesnych polskich twórców. W 2010 roku ukazała się jej debiutancka solowa płyta z Wariacjami Goldbergowskimi J. S. Bacha (Sarton), która w 2011 otrzymała dwie nominacje do nagrody fonograficznej „Fryderyk”. W 2012 ukazała się jej płyta z trzema koncertami klawesynowymi Johanna Jeremiasa du Graina, zmarłego w 1756 roku gdańskiego kompozytora i organisty, a rok później poświęcona im książka wydana przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Jesienią 2016 wydała CD "Le Clavecin Moderne" w całości poświęconą współczesnej polskiej muzyce na klawesyn solo. Płyta uzyskała nominację Akademii Fonograficznej do nagrody „Fryderyk” 2017 w kategorii Album Roku Recital Solowy.